Zachmurzenie 18°C

Samolot

Samolot

Latanie - odwieczne marzenie ludzkości - pasjonowało wielu śmiałków. Był w tej liczbie Otto Lilienthal, który w pobliżu Berlina przeleciał szybowcem odcinek 300 metrów. Wynalazca
okupił swe doświadczenia poniesioną w roku 1896 śmiercią. Pierwszy udany lot samolotu o nazwie „Wright Flyer 1“ miał miejsce w roku 1903 w USA.
Mieszkańcy wsi Vietz i Schamhorst (dziś ulica T. Kościuszki) przeżyli w roku 1912 sensację, gdy w okolicach huty w wyniku awarii silnika wylądował samolot niemiecko-rosyjskiego aeroklubu, który wystartował z berlińskiego lotniska Johannistal z zamiarem dotarcia do Petersburga. W roku 1934 berlińska sekcja samolotów sportowych zorganizowała zawody, w których ponad 20 maszyn po dotarciu do punktu kontrolnego w Vietz wracało do Berlina.
Na początku lat trzydziestych powstał tutaj Klub Szybowcowy. Pierwszy szybowiec (1935) otrzymał imię Hermana Strunka, pilota z Vietz poległego w I wojnie światowej. W latach ostatniej wojny, w lasach mosińskich, zaginęła wraz z samolotem, załoga uszkodzone-
go podczas bombardowań Berlina, w lutym 1945 roku, ciężkiego amerykańskiego bombowca typu B-17, zwanego „latającą fortecą’5. Szukali schronienia za Odrą. Po wojnie bezskutecznie poszukiwano grobów lotników i szczątków samolotu. W ramach przygotowań do forsowania Odry Armia Czerwona zbudowała w lutym i marcu 1945 roku w pewnej odległości od wschodniego brzegu rzeki wiele polowych lotnisk. W najbliższej okolicy lotniska wojskowe istniały w Krzeszycach, na szosie Mosina-Dębno, w Barnówku, gdzie stacjonowali lotnicy I Armii Wojska Polskiego oraz w Pyrzanach, skąd pochodzą wyeksponowane metalowe płyty pasa startowego. W latach osiemdziesiątych w Witnicy było lotnisko dla maszyn opryskujących lasy, a w latach dziewięćdziesiątych nad miastem pojawiły się motolotnie. Od roku 1999 działa przy ulicy Myśliwskiej firma Tadeusza Filipa - pioniera tej formy lotów na ziemi gorzowskiej - produkująca silniki i inne części do motolotni.
 

Tekst: Zbigniew Czarnuch, [za:] Witnica na trakcie dziejów. Wydanie jubileuszowe. Miejski Dom Kultury, Witnica 2012 r.