Słonecznie 18°C

Galeria - Sprzątanie jeziora Wielkiego

Sprzątanie jeziora Wielkiego

Prawie sto osób sprzątało w niedzielę jezioro Wielkie. Z dnia zbiornika i z linii brzegowej uzbierało się ponad 30 worków śmieci.


W akcji, zapowiadanej głównie przez media społecznościowe wzięło udział około stu osób. Pomogli nam strażacy z OSP Witnica, leśnicy z Nadleśnictwa Bogdaniec, harcerze z Witnickiego Szczepu Harcerskiego ,,Wicina'', a także zwykli mieszkańcy, którym chciało się w niedzielę przyjechać nad jezioro, by je oczyścić. Znajdowano głównie plastikowe i szklane butelki, foliowe worki oraz opakowania po chipsach i batonikach. Dno jeziora czyścili płetwonurkowie z Centrum Nurkowania Dive Point ze Szczecina. Z dna wyłowiono m.in. grilla i stelaż do krzesła. Chętni mogli też za niewielką opłatą wziąć pierwszą lekcję nurkowania. Strażacy przewozili też dzieci łódką po jeziorze. Każdy, kto brał udział w akcji, dostawał kiełbaskę i patyk do własnoręcznego upieczenia kiełbaski na ognisku. Do wyboru były też lokalne napoje oraz kawa i herbata. Można było usiąść przy ławostołach ustawionych przez gminę i zrelaksować się na łonie przyrody. Można też było wysłuchać wykładu pracownika naukowego Szczecińskiego Uniwersytetu Technologicznego na temat ochrony fauny i flory jezior.

- Sprzątanie jeziora Wielkiego odbywa się po raz drugi. Przed rokiem zorganizowaliśmy je w dużo skromniejszym zakresie, a dziś dołączyli do nas strażacy, harcerze, leśnicy i młodzież. W akcji ważny jest element edukacji ekologicznej - mówi Zastępca Burmistrza Przemysław Jocz. - Pomagamy z chęcią, bo w ideę harcerstwa wpisane jest to, że harcerz kocha przyrodę - dodaje Anna Więcławska, szczepowa WSzH ,,Wicina''.  - Warto było posprzątać te śmieci, żebyśmy mogli w wakacje się tu kąpać bez problemów i nie deptali po szkłach - mówi Karolina Miszewska, która przyjechała sprzątać jezioro razem z mamą.

Akcją zainteresowały się też media. Reportaż TVP ze sprzątania jeziora Wielkiego można obejrzeć pod linkiem http://gorzow.tvp.pl/20371662/wielkie-porzadki-jeziora-wielkiego-co-wylowili-nurkowie. Natomiast reportaż radiowy na temat akcji można wysłuchać pod linkiem http://www.zachod.pl/radio-zachod/sprzatali-jezioro-wielkie-kolo-witnicy/.

(fot. Mirosław Sztogryn)