Słonecznie 18°C

Galeria - Matura 2015

Matura 2015

Uczniowie Zespołu Szkół w Witnicy matury mają już za sobą. Jak im poszło?


Klasy licealne zdawały maturę w „nowej” formule, a technikum w dotychczasowej, a dotyczyło to głównie języka polskiego. Zmiany odnosiły się do formy egzaminu ustnego, gdzie zamiast prezentacji losowano pytanie problemowe, przygotowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, pokazujące i wiedzę, i umiejętność kojarzenia i myślenia oraz wypowiadania się. Inaczej też wyglądały egzaminy pisemne. Klasa Technikum Informatycznego w dalszym ciągu pokazała na języku polskim prezentacje, a egzaminy pisemne były identyczne jak w latach poprzednich.
W tym roku do matur przystąpiło 20 uczniów liceum, 9 technikum i 9 chętnych z lat poprzednich. Dodajmy, że 2 z nich zdawało maturę w pełnym zestawie, a pozostali poprawiali wyniki z poszczególnych przedmiotów. Najstarszy maturzysta był z rocznika 1996 i zdał egzaminy ustne doskonale, co kolejny raz potwierdza tezę, że na naukę nigdy nie jest za późno.
A kto z tegorocznych absolwentów znalazł się wśród najlepszych po etapie ustnym? Z języka polskiego najwyższy wynik uzyskała M. Mazur (90%), a następni to S. Wesołowski, J. Kliczka i M. Abramowicz. Z j. angielskiego maksimum punktów dostała O. Jocz, bardzo dobrze zdały egzamin: D. Sikorska, D. Ożarowska i A. Lichwa. Z j. niemieckiego w pierwszej trójce znaleźli się: K. Kłodawska, J. Kliczka i G. Watral.
Z kolei z Technikum Informatycznego najlepsze prezentacje z j. polskiego wygłosili P. Szmek, K. Piątkowski i R. Giryn, a z j. angielskiego bardzo dobrze zdawali K. Piątkowski, R. Giryn i E. Czapaluk. Obecnie wszyscy czekają niecierpliwie na wyniki matury pisemnej, które zostaną ogłoszone 30 czerwca.
To jednak nie koniec sezonu egzaminacyjnego – od 10 do 25 czerwca do egzaminów zawodowych przystąpią absolwenci Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Technikum (tak informatycy jak i logistycy). Uczniowie techników zdają egzaminy zawodowe według nowych zasad: muszą zaliczyć 3 kwalifikacje. Pierwszą po klasie drugiej, następną po „3” i ostatnią w połowie klasy „4”. Tak więc na sali zasiądą do 2. kwalifikacji informatycy oraz do 1. kwalifikacji informatycy i logistycy.
(fot. ZS w Witnicy)