Słonecznie 18°C

Galeria - Spotkanie młodzieży z Policją ,,Nie daj się sprzedać!''

Spotkanie młodzieży z Policją ,,Nie daj się sprzedać!''

Jak unikać zagrożeń podczas zagranicznych wyjazdów turystycznych lub pracy tymczasowej, mówili funkcjonariusze witnickiej Policji podczas spotkania z młodzieżą w witnickim RCR. W wykładzie i emisji filmu profilaktycznego wzięło udział 130 uczniów witnickich szkół średnich.


Z inicjatywy witnickiej policji i Burmistrza Dariusza Jaworskiego odbyło się spotkanie związane z projektem profilaktycznym „Zapobieganie Handlowi Ludźmi”, który od wielu już lat realizowany jest przez policjantów w całym województwie lubuskim. Celem działań jest zapoznanie młodzieży z procederem, a przede wszystkim z zagrożeniami, jakie niosą ze sobą wakacyjne wyjazdy do pracy czy zawieranie nowych znajomości. Na spotkanie przyszło 130 uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych z Kamienia Małego i witnickiego Zespołu Szkół. W spotkaniu wzięli też udział Zastępca Burmistrza Przemysław Jocz i komendant komisariatu policji w Witnicy Mariusz Wojtuściszyn.

Celem przedsięwzięcia było przekazanie uczniom niezbędnej wiedzy na temat procederu handlu ludźmi. Młodzież miała okazję do obejrzenia filmu na temat handlu ludźmi oraz wysłuchania na ten temat prelekcji specjalisty ds. nieletnich z Komisariatu Policji w Witnicy. Ta porcja wiedzy była dobrym podłożem do dyskusji. Policjanci udzielili wielu rad, jak nie paść ofiarą handlu, jak przygotować się do wyjazdu, jakie informacje sprawdzać, do kogo się zwrócić w razie problemów.

Spotkanie w Witnicy było otwarte dla wszystkich mieszkańców. Każdy zainteresowany problemem mógł przyjść i wzbogacić swoją wiedzę. W organizację przedsięwzięcia włączył się władze Witnicy , które inicjatywę czwartkowego spotkania uznały za bardzo cenną i potrzebną.

 

Policja przypomina: Nie jesteś na sprzedaż! Jeśli myślisz o podjęciu pracy pamiętaj …to szansa, ale także ryzyko. Weź ze sobą:

- adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz

- telefon komórkowy z aktywnym roamingiem lub bez simlocka, aby włożyć kartę SIM kraju, w którym przebywasz

- pieniądze, aby utrzymać się przez jakiś czas i ewentualnie zapłacić za podróż powrotną.

Sprawdź czy pośrednik posiada certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Przed wyjazdem i w trakcie:

- Zawsze domagaj się umowy o pracę - najlepiej po polsku

- Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz

Wyjeżdżasz na wakacje?

Wakacje to czas poznawania nowych ludzi, czas odpoczynku i dobrej zabawy. Pamiętaj jednak, że wszędzie, i w Polsce i za granicą możesz stać się ofiarą handlu ludźmi.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo:

- Nie przyjmuj drinków od nieznajomych

- Nie odstawiaj szklanki w przypadkowe miejsce

- Bądź czujna/y

Zawsze możesz liczyć na pomoc Krajowego Centrum Interwencyjno- Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi - www.kcik.pl (poradnictwo przedwyjazdowe, poradnictwo prawne, pomoc i wsparcie dla ofiar i świadków handlu ludźmi). Jeśli szukasz informacji: znajdziesz je na stronach www.handelludzmi.eu, www.bezpiecznapraca.eu oraz www.msz.gov.pl.

Jeśli potrzebujesz pomocy:

22 628 01 20 - www.kcik.pl

22 628 99 99 - WWW.strada.org.pl

801 24 7070 – www.zaginieni.pl
 

(fot. Mirosław Sztogryn)