Słonecznie 18°C

Galeria - XIX Festyn Świętojański

XIX Festyn Świętojański

19 czerwca w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim odbył się „XIX Integracyjny Festyn Świętojański”. W programie festynu była biesiada dla wszystkich, konkurencje i zawody sportowe, występy artystyczne, puszczanie wianków świętojańskich oraz tańce.

W festynie uczestniczyli goście z Domów Pomocy Społecznej: w Bad Freienwalde w Niemczech, z Rokitna dla dzieci i dorosłych, ze Skwierzyny i z Piłki, z Gorzowa Wlkp. „Dom w Połowie Drogi”, Dom Seniora z Kostrzyna nad Odrą oraz mieszkanki DPS w Kamieniu Wielkim i uczestnicy WTZ w Kamieniu Wielkim z rodzinami. Ponadto liczną grupą przybyło Stowarzyszenie „Być Człowiekiem” z Kostrzyna nad Odrą oraz dzieci i grono pedagogiczne z Filii Szkoły Podstawowej w Kamieniu Wielkim.

Dużą atrakcją dla uczestników były Powiatowe Mistrzostwa w Starcie na Sankorolkach, organizowane przez Romana Miciaka, trenera UKS Nowiny Wielkie i koordynatora sportu wiejskiego w gminie. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej zaprezentowali ciekawy program artystyczny z tańcami i śpiewem. Odbyło się też wiele zabaw i konkursów przy wsparciu wolontariuszy z Zespołu Szkół im. M. Kopernika z Witnicy i Gimnazjum im. Ludzi Pojednania z Witnicy. Odbył się też kiermasz wyrobów z pracowni terapeutycznych, a festyn zakończyła zabawa taneczna i puszczanie wianków na przyległym stawie.

W imprezie wzięli udział Burmistrz Dariusz Jaworski, Wicewojewoda Lubuski Jan Świrepo, Wicestarosta Gorzowski Marcin Cyganiak, kierownik GOPS w Bogdańcu Rafał Deptuła, Dyrektor DPS z Bad Freienwalde Margaret Gutzeit i wielu innych. Integracyjny Festyn Świętojańskim ma na celu integrację mieszkańców Domu Pomocy Społecznej ze środowiskiem lokalnym, zrozumienie potrzeb ludzi niepełnosprawnych, wzmocnienie tolerancji w stosunku do takich osób, a także pielęgnowanie polskiej tradycji „Nocy Świętojańskiej”. Pierwszy integracyjny Festyn Świętojański zorganizowano 21 czerwca 1997 roku z inicjatywy Pani Dyrektor Feliksy Gajewskiej. Festyn co roku cieszy się dużym zainteresowaniem i również tym razem wzięło w nim udział kilkaset osób.