Słonecznie 18°C

Galeria - Koncert Orkiestry Policji Duńskiej z Odense

Koncert Orkiestry Policji Duńskiej z Odense

Profesjonalny koncert dała w sobotę w Witnicy Orkiestra Duńskiej Policji z Odense. Muzykujący policjanci przyjechali do nas dzięki Browarowi Witnica i MDK.
Witnicki Browar jest popularnym miejscem wycieczek autokarowych z Danii. Duńczycy przyjeżdżają do nas zwiedzić Browar, napić się pysznego witnickiego piwa i zrobić u nas tanie zakupy. Z duńskich kontaktów Browaru wyszedł pomysł sprowadzenia do Witnicy Odense Politiorkester – Orkiestry Policji Duńskiej z Odense.
Historia Odense Politiorkester zaczęła się 6 sierpnia 1927 roku w Danii, w Odense, w rodzinnym mieście Hansa Christiana Andersena. W trakcie ówczesnych obchodów święta policji jej szef, podczas wspólnej biesiady, śpiewania – stwierdził, że niezbędny jest przy śpiewach podkład muzyczny, czyli dźwięk instrumentów. Do liczącej początkowo kilkanaście osób, grupy śpiewającej dodawano instrumentalistów i powiększano zespół amatorów muzyki, który rozwinął się w pełnowymiarową orkiestrę policji duńskiej. Dziś orkiestra liczy 50 członków w wieku 20 do 70 lat. Koncertuje w Danii i za granicą. Repertuar orkiestry obejmuje marsze, evergreeny, jazz i muzykę popularną. W 2011 roku udała się do Brukseli i dała koncert w Parlamencie Europejskim, a w sobotę zagrała na chodniku przy ,,Jubilatce’’. – Formę koncertu zaproponowała sama orkiestra. Muzycy chcieli, żeby koncert był naturalny, bez wielkiej pompy i nadęcia, żeby to było fajne wydarzenie na ulicy. I tak rzeczywiście było – mówi Władysław Ryl, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, który zorganizował koncert.
To było miłe muzyczne popołudnie w centrum Witnicy. Dopisała pogoda, witniczanie słuchali standardów rockowych, popowych i jazzowych oraz muzyki marszowej. Duńscy policjanci zaskoczyli też słuchaczy występami solistki oraz kilkuosobowego chóru. Po występach orkiestra zwiedziła Browar, muzycy degustowali witnickie piwo i potrawy z grilla przygotowane przez Karczmę Piwosz. Filmik z koncertu można obejrzeć na gminnym kanale You Tube pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=8n6clWLzNq4&feature=share. MDK zapowiada kolejne muzyczne niespodzianki na żywo.
(fot. Mirosław Sztogryn)