Słonecznie 18°C

Galeria - Seminarium ze Stephane Benedetti shihan

Seminarium ze Stephane Benedetti shihan

60 osób z Polski, Niemiec i Francji i Szwajcarii wzięło udział w międzynarodowym seminarium aikido, zorganizowanym przez działający w Witnicy Klub Aikido Renshu. Seminarium poprowadził światowej sławy mistrz aikido Stephane Benedetti.

Klub Aikido Renshu działa w Kostrzynie i Witnicy. Dzieci z terenu naszej gminy ćwiczą w Miejskim Domu Kultury, a dorośli z Witnicy jeżdżą na zajęcia grupy zaawansowanej do Kostrzyna. Klub istnieje formalnie od 12 lat, choć funkcjonował już wcześniej jako grupa nieformalna. Obecnie w Klubie Aikido Renshu ćwiczy niemal 40 osób.

W aikido nie ma współzawodnictwa sportowego, natomiast charakterystyczne dla tej sztuki walki są seminaria z mistrzami wysokiej klasy, którzy uczą adeptów aikido według swojego stylu. Klub zaprosił do poprowadzenia takiego seminarium mistrza Stephane Benedetti, który ma stopień 7 dan i tytuł shihana, czyli ,,profesora'' aikido, który naucza mistrzów. To jeden z najlepszych i najwyższych stopniem mistrzów aikido w Europie, szef światowej federacji aikido Mutokukai, skupiającej ponad 120 klubów od Afryki po Rosję. Klub Aikido Renshu również jest członkiem tej federacji. Mieszkający na stałe w Barcelonie S. Benedetti przyjął zaproszenie klubu i przyjechał na zajęcia do Kostrzyna nad Odrą.

Staż odbył się w dniach 9-10 stycznia na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kostrzynie, który był współorganizatorem imprezy. W stażu wzięło udział 60 osób z Witnicy, Białcza, Kamienia Małego, Kostrzyna, Szczecina, Gubina, Krosna Odrzańskiego, Szczecina, Szczecinka, Goleniowa, Świnoujścia, Zielonej Góry, a także z Niemiec, Francji i Szwajcarii. Stephane Benedetti uczył aikidoków reguł rządzących aikido. - Zapomnijcie tutaj o technikach, któe się nauczyliście. Ja was chcę nauczyć zasad. Jeśli poznacie zasady, dostosujecie do nich każdą technikę - tłumaczył shihan. Mistrz w ciekawy sposób mówi też o swojej filozofii aikido. Według motorem rozwoju cywilizacji - a więc i rozwoju aikido - jest... lenistwo. Człowiek robi się wygodny i chce uzyskać w życiu maksimum efektu przy minimalnym nakładzie sił. Tak samo powinno być w aikido, typowo obronnej sztuce walki. Prowadzone w wesołej i luźnej atmosferze seminarium bardzo przypadło do gustu uczestnikom. Niestety, kolejny raz Stephane Benedetti będzie mógł być gościem witnickiego klubu dopiero za cztery lata - kalendarz wyjazdów ma rozpisany już na najbliższe da lata naprzód. To była już trzecia wizyta mistrza w Klubie Aikido Renshu, poprzednio był w 2010 i 2014 r.

Klub Aikido Renshu dziękuje za wsparcie i pomoc organizacyjną oraz finansową Burmistrzowi Dariuszowi Jaworskiemu, Prezesowi Browaru Witnica Zdzisławowi Czyrce, Dyrektorowi MOSIR w Kostrzynie nad Odrą Zygmuntowi Mendelskiemu oraz Antoniemu Żołnie, trenerowi zapasów i animatorowi sportu.

(fot. Mirosław Sztogryn)