Słonecznie 18°C

Galeria - Piknik Militarny

Piknik Militarny

Tłumy witniczan zgromadziły niedzielne uroczystości z okazji 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Jeszcze więcej osób bawiło się w Parku Drogowskazów na Pikniku Militarnym.

Obchody rozpoczęły się koncertem chóru KreAtiv Kor z Danii w kościele parafialnym. Następnie koło pomnika Pamięci Żołnierza Polskiego zagrała Kostrzyńska Orkiestra Dęta. Centrum miasta zapełniło się mieszkańcami. Dojechało także 200 motocyklistów, którzy skrzyknięci przez grupę motocyklową Free Riders otworzyli w ten sposób sezon motocyklowy. Po koncercie Burmistrz Dariusz Jaworski otworzył uroczystości obchodów 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej, wspominając poległych nie tylko w II wojnie światowej, ale też w późniejszych konfliktach zbrojnych. Ceremonię wojskową poprowadziła mjra rezerwy Wojciech Grzecznowski, wartę honorową pełnili harcerze ZHP Witnica i Jednostki Strzeleckiej JS 4044 Witnica. Młodzi Strzelcy trzymali w rękach zdjęcia poległych bohaterów II wojny światowej. Wokół pomnika stanęły też poczty sztandarowe szkół i instytucji. Burmistrz złożył wieniec kwiatów pod pomnikiem, a osobne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu komunalnym.

Spod pomnika zabawa przeniosła się do Parku Drogowskazów. Zjechali się weterani II wojny światowej,   były stoiska kolekcjonerskie i muzealne, wystawa pojazdów wojskowych, a także stoiska z gastronomią. Dzieci oblegały zwłaszcza pojazdy opancerzone. Motocykliści urządzili przeciąganie liny z mieszkańcami, a mistrzyni Polski w kettlebell Ilona Popławska dała pokaz treningu siłowego. Każdy mógł za symboliczną kwotę kupić kiełbaskę i samodzielnie ją usmażyć na grillu, a grochówka wojskowa była za darmo. Na Pikniku pokazało się po raz pierwszy Stowarzyszenie Dzieci Niepełnosprawnych ,,Witnickie Promyczki'', sprzedające kawę i ciasta dla wsparcia dzieci niepełnosprawnych. – Dziękujemy za wsparcie Burmistrzowi Dariuszowi Jaworskiemu, MDK Witnica, Jakubowi Korzyńskiemu, Kołu Gospodyń Wiejskich z Kamienia Wielkiego, Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Witnicy, Ochotniczej Straży Pożarnej z Mościc, Andrzejowi Sawickiemu, Katarzynie Mazurek, Katarzynie Popławskiej, Andrzejowi Piwkowskiemu, Markowi Mazurowi, Marzenie Nowak, Arturowi Stojanowskiemu i radnej Danucie Szubińskiej – Juszczuk   - mówi Marzena Cyran, prezes Stowarzyszenia. Obok pojazdów wojskowych pojawiły się też oldtimery. Nie zabrakło stoisk dla dzieci. Instruktor strzelecki Andrzej Kucharski uruchomił strzelnicę i każdy mógł spróbować swoich umiejętności strzelania z wiatrówki. Wystąpił też zespół wokalny 17WBZ z Wędrzyna. Zabawa trwała aż do wieczora. Organizatorami imprez byli Urząd Miasta i Gminy w Witnicy, witnickie koło Ligi Obrony Kraju, Miejski Dom Kultury, Grupa Militarni Witnica i Kostrzyńska Grupa Motocyklowa ,,Free Riders’’. 

(fot. Mirosław Sztogryn)