Słonecznie 18°C

Galeria - Piknik Militarny 2017

Piknik Militarny 2017

Tłumy mieszkańców naszej gminy wzięły udział w Pikniku Militarnym. Witnicę odwiedziło też 250 motocyklistów oraz kilkadziesiąt pojazdów militarnych i zabytkowych.

Obchody 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej zaczęły się od odegrania hymnu państwowego i złożenia kwiatów przez Burmistrza Dariusza Jaworskiego pod pomnikiem Pamięci Żołnierza Polskiego. - Historia to coś, co dotknęło każdego z nas, naszych dziadków, rodziców, krewnych, sąsiadów. Szczególnie historia II wojny światowej, bo to właśnie ta wojna spowodowała, że jesteśmy dziś tu, w polskiej Witnicy i możemy cieszyć się polskością od wielu dziesięcioleci, a pełnią wolności od prawie trzydziestu lat – mówił Burmistrz do zgromadzonych wokół pomnika kombatantów, harcerzy, strzelców, pocztów sztandarowych organizacji społecznych i licznie zebranych mieszkańców. W uroczystościach wzięła też udział warta honorowa żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

Po części oficjalnej wystąpiły mażoretki z zespołu ,,Dziewczęta z Buławami’’ oraz młodzieżowa orkiestra dęta z Drezdenka. Dziewczęta – aktualne mistrzynie Polski mażoretek dały pokaz parady z buławami i pokazały ciekawe układy choreograficzne. Kulminacyjnym momentem była parada motocykli, starych samochodów i pojazdów militarnych. Samych motocyklistów przyjechało do Witnicy ponad 250.   Paradę motocyklową zorganizowała Kostrzyńska Grupa Motocyklowa Free Riders, a kawalkada przyjechała do nas od Kostrzyna. W rundzie po mieście wzięło udział również kilkasziesiąt zabytkowych samochodów, od fiatów 125p po fordy mustangi oraz kilkanaście pojazdów militarnych. Impreza przeniosła się do parku drogowskazów, gdzie odbywały się gry i zabawy, przygrywał i śpiewał zespół wokalny ,,Estrada Czarnej Dywizji’’ z Klubu Wojskowego 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, można też było oglądać wystawy kolekcjonerskie i muzealne. Decyzją Burmistrza Dariusza Jaworskiego, dzieci mogły za darmo korzystać z dmuchanego zamku, były też gofry, lody i wata cukrowa, a dla dorosłych swojskie jadło przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i piwo z witnickiego Browaru. Oczywiście nie zabrakło też wojskowej grochówki z kuchni polowej, a największą atrakcją były przejażdżki motocyklami i wozami opancerzonymi. Amatorzy  strzelania mogli się zmierzyć na strzelnicy, a strażacy dali pokaz rozcinania samochodu w wypadku. W sobotnie popołudnie przez Park Drogowskazów przewinęły się setki mieszkańców naszej gminy.

(fot. Mirosław Sztogryn)