Słonecznie 18°C

Galeria - Dożynki Gminne w Kamieniu Wielkim

Dożynki Gminne w Kamieniu Wielkim

Setki mieszkańców bawiły się na gminnych dożynkach. Sołectwa Oksza i Dąbroszyn oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Mościc wygrały konkursy dożynkowe, a strażacy z OSP Witnica wygrali w zawodach pożarniczych. 


Od trzech lat gospodarzami dożynek gminnych są kolejne sołectwa. Dwa lata temu święto plonów odbyło się w Białczu, rok temu w Dąbroszynie, a tym razem gospodarzem było sołectwo Kamień Wielki.

Święto rozpoczęło się o godz. 14.00 mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Antoniego, po której korowód dożynkowy ze starostami dożynek przeszedł na plac imprezy. Tam starostowie dożynek przekazali Burmistrzowi Dariuszowi Jaworskiemu bochen chleba z tegorocznej mąki, a następnie Burmistrz, Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Hołubowska i starostowie podzielili się chlebem z uczestnikami święta plonów. W uroczystościach wzięli udział Gerard van Elk, przedstawiciel partnerskiej gminy Druten oraz wiceburmistrz partnerskiego Müncheberga Reinhard Eichler.

Swoje stoiska wystawiły instytucje związane z rolnictwem, jak np. Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubniewicach, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Gorzowie Wlkp., Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Kamień Mały Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku Oddział Witnica, Lubuska Izba Rolnicza i inne. Na placu stanęły też namioty i stoiska sołectw i kół gospodyń wiejskich. Swoje stoiska wystawili też rękodzielnicy i wytwórcy żywności. Nie zabrakło gastronomii i dobrego witnickiego piwa. Dożynkom towarzyszyły wystawy zwierząt gospodarskich i drobnego inwentarza oraz wystawa sprzętu rolniczego.Dzieci korzystały z dmuchanych zamków i innych atrakcji. Odbyła się też zbiórka do puszek na akcję poszukiwania dawcy szpiku kostnego dla Wojtka Andrejczuka, byłego mieszkańca Kamienia Wielkiego, organizowaną przez Fundację DKMS i Burmistrza Dariusza Jaworskiego.

Konkurs na najlepszy wieniec wygrało sołectwo Dąbroszyn przed Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego i sołectwem Stare Dzieduszyce. Najlepsze ciasta zdaniem jury upiekło Koło Gospodyń Wiejskich w Mościcach, wyprzedzając Koło Gospodyń Wiejskich w Kamieniu Małym i sołectwo Oksza. W konkursie na najładniejsze stoisko triumfowała Oksza przed Nowinami Wielkimi i Kamieniem Wielkim.

W ramach święta plonów odbyły się gminne zawody w sztafecie pożarniczej. Wśród seniorów wygrała OSP  Witnica przed OSP Mościce i OSP  Pyrzany, a wśród młodzieżowców najlepsza była Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Witnicy. Na scenie występowały chóry z terenu gminy, a przed sceną pokaz fitness dali słuchacze i słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystąpił też Jam Band grający bluesowe przeboje zespołu Dżem, Orkiestra Dęta z Międzyrzecza i Mega Dance, a gwiazdą wieczoru był zespół Impuls. Zapraszamy do obejrzenie galerii zdjęć z dożynek gminnych.

(fot. Izabela Araszczuk)