Słonecznie 18°C

Galeria - Talenty mają wszyscy – wystarczy chcieć je znaleźć. Listopad 2012

Talenty mają wszyscy – wystarczy chcieć je znaleźć. Listopad 2012

Pani pedagog w roli instruktorki zumby, nauczyciel wychowania fizycznego jako choreograf i jeden z wykonawców układu cheerleaderek i cheerleaderów, polonistka jako piekarz-cukiernik?Dlaczego nie - w czasie „Dni rozwoju talentów i zainteresowań”, które odbyły się 29 i 30 listopada w witnickim Zespole Szkół nie tylko takie metamorfozy przechodzili dobrze znani zza biurka profesorowie, przede wszystkim jednak mogli je przejść uczniowie.
W zamyśle „Dni talentów” mają pokazać mocne strony każdego z wychowanków „Kopernika” i nie są to zajęcia głównie naukowe. W tym roku utworzono 21 grup tematycznych, w których mogli wziąć udział uczniowie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, a nawet jeśli nie trafili do wybranej przez siebie grupy (niekiedy konkurencja byłą bardzo duża) – zawsze można było spróbować czegoś nowego, jeśli się tylko chciało.
Decoupage (zdobienie przedmiotów użytkowych), rzeźbienie w glinie, doświadczenia z fizyki i chemii, breakdance, dancehall, warsztaty teatralne, step, makijaż i fryzury, muzykowanie czy patchwork to niektóre z zajęć. Były też takie, które zaproponowali uczniowie: np. poker sportowy czy rysowanie mangi.
Formuła Dni jest otwarta: organizatorzy przeprowadzają najpierw ankietę, gdzie każdy może wpisać swoje zajęcia lub zaakceptować proponowane przez szkołę. Nic nie jest narzucone – ale nie ma też przyzwolenia na „nicnierobienie” w imię świętego, bezrozumnego spokoju lub kompleksów. A to jest problemem, niedużej co prawda, ale części naszych uczniów i zapewne rodzin, z których pochodzą, szczególnie z klas zawodowych. Opór przed spróbowaniem czegoś nowego, obawa przed „ośmieszeniem się” w czasie występu (każda z grup pokazuje, co przygotowała) lub zwykła niechęć powodują albo bierną postawę albo nieprzychodzenie na zajęcia.
Na szczęście nie ta grupa „rządzi”. W czasie pokazów rzuciły widzów na kolana dziewczęta, które nauczyły się układów zumby, chłopcy i dziewczęta w witnickich barwach, którzy przygotowali razem z M. Zakryszko porywający układ dopingujący drużyny sportowe (skąd oni wzięli tak profesjonalne stroje???), aktorzy z Gałczyńskim i grupa kulinarna częstująca cepeliami i nadziewanymi pieczarkami. A to przecież zaledwie część tego, co potrafią zrobić młodzi ludzie w ciągu tych 2 dni. Dekoracje świąteczne ze skrawków materiałów, iskry, wybuchy (niegroźne) i piany z proszku do pieczenia, ratowanie poszkodowanych w wypadkach, gliniane figurki, pokaz walca, najnowszy makijaż – szkoda rodzice, że nie mogliście zobaczyć do czego (w pozytywnym znaczeniu) zdolne są wasze duże dzieci. Szkoła dała im możliwość spróbowania czegoś nowego – od nich będzie zależeć, czy tego bakcyla połkną i nie będą mówić: „tu nie ma co robić, wszystko jest bez sensu, nuda, jak się nie napijesz to nie żyjesz”.
Dni rozwoju talentów mają jeszcze jeden cel: pokazać, że wokoło jest dużo zajęć, zespołów, kółek, gdzie można się zrealizować. Zdobienia przedmiotów uczyła K. Ambroziak z Domu Samopomocy razem z niepełnosprawnymi, ratownictwa S. Darłak z kostrzyńskiego Pogotowia, zajęcia teatralne poprowadził K. Stala z Grodzkiego Domu Kultury w Gorzowie, mangi uczennice Liceum Plastycznego, samoobrony M. Grudzień, J. Zajączkowska uczyła podstaw patchworku, a gotowania panie z KGW z Dąbroszyna, gdzie grupa pracowała. Do pomocy włączyli się też nasi instruktorzy z Domu Kultury, uczniowie (np. S. Stańkowska i P. Krawczyk) i „starzy znajomi” jak A. Olędzki, który szkolił fotografików. No i nauczyciele „Kopernika” tym razem w nietypowych dla siebie rolach.
Nie da się nie wspomnieć o pieniądzach – nikt nie prosił rodziców o farby na pomalowanie stolików w świetlicy (grupą kierował szkolny konserwator L. Rąblewski), papier, produkty do ciastek czy glinę – szkoła postarała się o prawie 3.000 złotych, by kupić materiały i zapłacić naprawdę symboliczne wynagrodzenie niektórym z instruktorów. Dziękujemy więc Starostwu Powiatowemu, Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły, Bankowi GBS i tajemniczemu sponsorowi, którzy nam pomogli wydobyć z młodzieży, to co w nich najlepsze – ukryte talenty.