Słonecznie 18°C

Galeria - Złoty jubileusz „Kopernika”

Złoty jubileusz „Kopernika”

„Już dawno nie słyszałem tak pięknie wykonanego hymnu państwowego” – stwierdził Z. Czarnuch, obecny na uroczystościach 50-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy. Istotnie, „Mazurek..” zabrzmiał dostojnie, głośno i czysto, niczym w wykonaniu profesjonalnego chóru. Zresztą i V Zjazd Absolwentów, i obchody rocznicowe, i wieczorna zabawa były bardzo udane. Na apel Komitetu Organizacyjnego odpowiedziało 270 absolwentów szkoły, dodatkowo w sali znalazło się ponad 60 zaproszonych gości: przedstawicieli Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego i Rady Powiatu w Gorzowie Wlkp., Burmistrza Miasta, delegacje z gminnych placówek oświatowych i instytucji, sąsiedzkich szkół średnich.
Oczywiście na honorowym miejscu zasiedli kolejni dyrektorzy szkoły: A. Łabuda, K. Sikorska, A. Jasicka, K. Krac, A. Kuderski, A. Wośkowiak, witani hucznymi oklaskami, wielu dawnych nauczycieli witnickiej szkoły średniej, którzy jak państwo Olczakowie, przyjechali czasem z daleka, byli nauczyciele-seniorzy i obecne grono pedagogiczne.
Uroczystość rozpoczęła msza, poprowadzona ładnie przez prałata R. Tomczaka, potem było przejście ulicami miasta z towarzyszeniem zespołu mażoretek (doboszek) z Drezdenka, które dały pokaz swoich umiejętności tanecznych przed szkołą (a z okazji obejrzenia układów skorzystali też mieszkańcy okolicznych bloków). Kiedy już wszyscy absolwenci i goście dokonali akredytacji, dawno nie widziani znajomi przywitali się głośno i wylewnie, odebrali zjazdowe gadżety, przygotowane przez Jana Nowaka oraz okolicznościowe wydawnictwo, można było usiąść w sali, by wysłuchać rocznicowych przemówień, życzeń i pozdrowień. Pani profesor A. Łabuda, jak zawsze uśmiechnięta i konkretna w słowach, podkreśliła rolę mieszkańców w powołaniu do życia szkoły średniej tak ważnej dla Witnicy. Starosta J. Kruczkowski mówił o wyzwaniach ekonomicznych, jakie niesie ze sobą utrzymanie niedużej szkoły w starostwie i planach związanych z przekazaniem jej gminie. Poetycko, z nawiązaniem do tradycji kopernikańskich, wypowiadał się o jej absolwentach przewodniczący Rady Powiatu R. Iliaszewicz, Krótko i zwięźle burmistrz Zabłocki i dyrektorzy szkół. Dowcipnie profesor Jerzy Kaliszan. Jak na gości przybyłych na urodziny dostojnej acz nie za starej jubilatki przystało każdy z nich przekazał mały prezent w postaci kilku tysięcy złotych (burmistrz), rzutnika multimedialnego z ekranem (starosta) i ciekawych książek do biblioteki szkolnej (kurator, dyrektorzy szkół).
Obecny dyrektor, A. Wośkowiak - także absolwent naszego Zespołu Szkół – przywołał nazwiska zmarłych i zasłużonych dla „Kopernika” nauczycieli (L. Łabudy, K. Dąbrowskiego, J. Dąbrowskiej, W. Łaszkiewicza, S. Ligockiego, M. Mazurka), przypomniał o 2463 jej absolwentach i tradycji zjazdów, które są okazją do podsumowania nie tylko roli szkoły w środowisku, ale i własnego życia każdego z jej uczniów.
Kiedy zakończono część oficjalną, prowadząca spotkanie W. Kępiszak, zaprosiła do obejrzenia przerywnika artystycznego, przygotowanego przez młodzież szkoły pod kierunkiem D. Zaborowskiej. Okazało się, że czekają na wszystkich niemałe wzruszenia, których kulminacją był świetnie wykonany polonez „maturalny” i na twarzach pojawiły uśmiechy zachwytu i autentyczne łzy.
Szkoła, jej pracownicy i uczniowie, już od wielu miesięcy przygotowywała się na przyjęcie gości – koordynował te prace dyrektor K. Krac, nad stroną plastyczną czuwał M. Kobylański: były kroniki, drzewa życzeń, mapa wyjazdów i wycieczek, historia i teraźniejszość wydarzeń ze szkolnego życia, otwarte gabinety zapraszały do obejrzenia i posiedzenia w gronie kolegów i koleżanek. Nic dziwnego, że po spotkaniach z wychowawcami niektórzy z uczestników nie opuścili ławeczek na placu apelowym nawet wtedy, kiedy swoje podwoje zamknął grill M. Rutkowskiego odpowiedzialnego za catering. Wieczorem zabawa w MDK przy akompaniamencie zespołu W. Ryla pozostawiła u 99,9% uczestniczących jak najlepsze wrażenia (ten 0,1% pomińmy milczeniem, bo sam sobie jest winien) i wpisy na Facebooku, podobne poniższemu nie były jedyne: 1.Rewelacyjna zabawa na 50 leciu mojego LO im. Mikołaja Kopernika w Witnicy. Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Witnicy był absolutnie fantastyczny! 2. Od śmiechu z naszych przygód ogólniakowych bolą mnie szczęki, a od tańca nóżki. No i ledwo gadam, bo chyba śpiewałem ciut za głośno. (Napisał na swojej stronie absolwent P. Klatta.
Uroczystości rocznicowe i V Zjazd Absolwentów zawdzięczamy Komitetowi Organizacyjnemu, który pierwszy raz usiadł do rozmów 19 września 2013 roku. Kolejne miesiące to czasem 2-3 środowe spotkania i tysiące telefonów, maili, przydziału prac i obowiązków. Aby wysłać do każdego absolwenta zaproszenie i informacje oraz materiały dla drukarni pani Angelika Kozak i Anna Maćkowiak pracowały w pocie czoła od maja. Swoich własnych pracowników zatrudnił przy zjazdowych zadaniach i pan J. Nowak, i pan A. Kuderski. Państwo Hołubowscy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły i pan S. Trzciński koordynowali sprawy finansowe, program, załatwiali pozwolenia i szukali sponsorów (ogólny koszt imprezy to ok. 35 tys. złotych). Zdjęciami, filmami i informacją zajmował się pan A. Stojanowski. Z kolei dyrektor A. Wośkowiak i pani E. Marcinowska czuwali nad dobrym przepływem wiadomości na linii Komitet – Szkoła i przypominali o rozwiązaniach, które sprawdziły się w poprzednich zjazdach. Czasem do pomocy zgłaszała się pani D. Zaborowska i pan J. Janowicz.
Jako absolwentka szkoły i uczestniczka V Zjazdu chciałabym im serdecznie podziękować, myślę że będę tym podziękowaniem reprezentować wszystkich uczestników. To było naprawdę wspaniałe spotkani. Życzmy sobie, byśmy za kilka lat mogli przeżyć kolejne! T. Komorowska/Zabłocka