Słonecznie 18°C

Galeria - Akcja sadzenia lasu Witnica '2015

Akcja sadzenia lasu Witnica '2015

Burmistrz Dariusz Jaworski wraz z urzędnikami i leśnikami sadził las na zboczach Kaczej Górki. Akcja odbyła się już piętnasty rok z rzędu.


3 tysiące sadzonek buków posadziliśmy w ubiegły piątek w ramach corocznej akcji, którą gmina organizuje wspólnie z Nadleśnictwem Bogdaniec. Drzewka sadzili m.in. Burmistrz Dariusz Jaworski, Sekretarz Gminy Sylwia Ławniczak – Karbowiak, radny powiatowy Leonard Konieczny radne Izabela Araszczuk i Maria Butrym, leśniczy Leszek Janiów i Arkadiusz Michalski oraz inni leśnicy, urzędnicy Urzędu Miasta i Gminy, pracownicy i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Witnicy a także strażacy z OSP Mościce. – Kontynuujemy akcję, bo jest bardzo pożyteczna i potrzebna – mówi Burmistrz Dariusz Jaworski. – Jeśli ktoś sam posadzi drzewo, bardziej zadba o las i inaczej będzie myślał o naszych ,,zielonych płucach’’ – dodają leśnicy.
Akcja sadzenia prowadzona jest od 15 lat. Co roku jest to inny teren i inne gatunki drzew. Po katastrofie smoleńskiej urzędnicy i leśnicy posadzili m.in. cisy, upamiętniające ofiary katastrofy. Obok drzew ustawiono pamiątkowy kamień z napisem, który można zobaczyć przy drodze z Witnicy nad jez. Wielkie. W tym roku sadziliśmy drzewa na zboczach tzw. Kaczej Górki na obrzeżach Witnicy, popularnym miejscu do zjazdów na sankach. Jesienią u podnóża góry urzędnicy posadzili klony (pięknie się przyjęły), a tym razem zasadzili 3000 trzyletnich sadzonek bukowych na niecałym hektarze terenu leśnego. Na koniec uczestnicy akcji zjedli wspólnie ciepły posiłek, przygotowany przez leśników. Film z sadzenia można obejrzeć na gminnym kanale You Tube pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=Vty3v1dGUPA oraz na stronach TVP Gorzów Wielkopolski, która przygotowała reportaż z leśnej akcji.
(fot. Mirosław Sztogryn)