Słonecznie 18°C

Galeria - Sprzątanie w sołectwach

Sprzątanie w sołectwach

Wraz z przyjściem wiosny nadeszły i wielkie porządki. Sprzątali mieszkańcy Pyrzan, Okszy i Kamienia Małego.Nowo wybrany sołtys nadwarciańskiej Okszy Jarosław Jeziorek podczas zebrania wiejskiego wyszedł z inicjatywą wspólnego oczyszczania wsi. Warunkiem była dobra pogoda i jak najwięcej ochotników. Okszanie spotkali się tydzień po Wielkanocy. Ku zaskoczeniu sołtysa dopisała i pogoda i liczba chętnych wolontariuszy - ponad dwadzieścia osób, w tym dorośli i dzieci. Głównym terenem zbierania śmieci był wał przeciwpowodziowy, który jest często zanieczyszczany przez wędkarzy i pseudo turystów. Trzygodzinne porządkowanie zakończyło się odpoczynkiem przy kiełbasce upieczonej na efektownym i zbudowanym według pomysłu sołtysa z pomocą rady sołeckiej palenisku z kamieni niedaleko świetlicy wiejskiej. Były też napoje i słodkości. Sołtys Jarosław jest bardzo wdzięczny swoim mieszkańcom za pomoc i liczy na kolejne czyny społeczne.
Z pomysłem sprzątania wyszła również sołtys Izabela Araszczuk. W porządkach chętnie wzięły udział głównie dzieci i młodzież, ale też uczestniczyli członkowie Rady Sołeckiej. Wolontariusze sprzątali wieś 5 razy. Zajęli się głównie terenami, które od lat nie były porządkowane. W sumie sprzątało Pyrzany 15 osób. Każdorazowo po akcji organizatorzy przygotowywali słodki poczęstunek dla dzieci. Sprzątających wsparli pracownicy Centrum Integracji Społecznej, którzy przez dwa dni wycinali krzewy i chaszcze. Mieszkańcy Pyrzan zebrali łącznie 25 worków śmieci. Po sprzątaniu mieszkańcy posadzili bratki w ogródku przy świetlicy – Zrobiliśmy to z okazji Dnia Ziemi, ale planujemy posadzić jeszcze więcej kwiatów. Zależy nam, żeby nasza wieś była kolorowa i czysta – mówi sołtys Iza Araszczuk.
Także mieszkańcy Kamienia Małego wzięli się za porządki. 15 osób przez cały dzień uzbierało w sumie 1,5 przyczepy. - Sprzątaliśmy całą wieś. Znaleźliśmy butelki, opony, a nawet połamany sedes – mówi sołtys Maria Drewniak, inicjatorka sprzątania. Sołtys ufundowała kiełbaski dla uczestników, ksiądz postawił skrzynkę jabłek, a pani Iwona Sowa przygotowała wolontariuszom kawę.
W sumie już cztery sołectwa robiły wiosenne porządki (pisaliśmy już o sprzątaniu Białcza). W najbliższych dniach podobne akcje mają się odbyć w Świerkocinie i Kłopotowie.
(Fot. Angelika Jeziorek, Iza Araszczuk)

  1 [2] nastďż˝pna strona »